همه چیز را درباره جهان موتور بدانید

jahanmotor

فروشگاه جهان موتور در اواسط دهۀ ۶۰ توسط برادران پناهی فر در حوزۀ تهیه و توزیع الکتروموتورهای سه فاز، الکتروموتورهای تک فاز و انواع گیربکس حلزونی راه‌اندازی شد. اما این یک داستان پر پیچ‌وخم است که در ادامه آن را با جزئیات برای شما بیان می‌کنیم.

 

جهان موتور در دهه 60

 

زمانی که ما کارمان را شروع کردیم، سال‌هایی بود که کشور ازیک‌طرف درگیر جنگ بود و صنایع و کارخانه‌های کشور به شدت تحت‌فشار قرار داشتند. و از طرف دیگر هم کشوری بودیم که تقریباً از یک دهه قبل، فرایند صنعتی شدن را آغاز کرده بودیم.

بنابراین صنعت ایران، خودش را در شرایط عجیبی می‌دید.

از یک‌سو راهی آغاز شده بود که می‌بایست پیموده می‌شد و از سوی دیگر وضعیت اقتصادی کشور به‌گونه‌ای نبود که متناسب با شرایط نرمال «صنعتی شدن» باشد.

از سوی دیگر می‌دانیم الکتروموتور یکی از ادوات زیربنایی برای صنعت هر کشوری است.

تقریباً تمام دستگاه‌های صنعتی در کارخانه‌ها باید از الکتروموتور استفاده کنند تا بتوانند انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی و حرکتی تبدیل کنند.

البته در بسیاری مواقع در کنار الکتروموتور نیاز به دستگاه‌های دیگری مثل گیربکس و … هم هست.

پس با اینکه در شرایط جنگ و تحریم بودیم و اقتصادمان به شدت تحت‌فشار قرار داشت. ولی مدیریت صنعتی و اقتصادی کشور باید تصمیم می‌گرفت که ادوات زیربنایی موردنیاز صنعت را به هر صورت ممکن تأمین کند تا چرخ صنعت از کار نیفتد.

این تصمیم گرفته شده بود و واردات ادوات صنعتی توسط برخی واردکنندگان انجام می‌شد.

 

جهان موتور در ابتدای فعالیت خود چطور کار می‌کرد؟

ما در سال‌های ابتدایی فعالیت، محصولات را از همان واردکنندگان محدود و خاص آن زمان تهیه می‌کردیم.

صحبت از سی و چند سال پیش است! زمانی که هم ما تازه‌کار بودیم و هم در آن سال‌ها اجازۀ واردات فقط در دست افراد معدود و خاصی بود.

برخی سراغ محصولات اروپایی مثل زیمنس، SEVER، VEM و ABB می‌رفتند. برخی هم محصولاتی از کشور چین وارد می‌کردند.

در بین محصولات چینی، هم اجناس باکیفیت وجود داشت و هم متأسفانه اجناس بی‌کیفیت.

 

برادران پناهی فر - بنیانگذاران جهان موتور

 

برخی از همکاران ما در آن زمان، شرایط به‌هم‌ریختۀ کشور را مناسب می‌دیدند تا به سودهای آن‌چنانی برسند. که البته برخی‌هایشان هم رسیدند! ولی ما به دلیل شرایط شخصیتی و روحی – روانی فقط دنبال سودجویی نبودیم.

البته هدف ما هم مثل هر واحد اقتصادی دیگری در دنیا، کسب سود بود. این یک اصل بنیادین در اقتصاد است.

ولی واقعاً هیچ‌وقت رابطۀ معناداری بین «سودآوری» و «فروش اجناس بی‌کیفیت» نیافتیم. هیچ‌وقت هم به این نتیجه نرسیدیم که اگر قرار باشد از فعالیت اقتصادی‌مان سود ببریم، مجبوریم اجناس بنجل به مشتری بفروشیم!

بنابراین تقریباً ۱۰ سال ابتدایی فعالیت خود را روی شناخت بازار، تهیۀ اجناس باکیفیت موجود در بازار آن سال‌ها و پیداکردن مشتریان خوشنام و معتبر گذراندیم و در اصطلاح خاک بازار را خوردیم.

 

از چه زمانی اقدام به واردات الکتروموتور کردیم؟

با تغییر شرایط کشور، در اواخر دهۀ ۷۰ و در حدود سال‌های ۷۷ و ۷۸ به‌تدریج شروع به فعالیت در زمینۀ واردات الکتروموتور از کشور چین کردیم.

 

جلسه قرارداد واردات الکتروموتور در دهه 70

 

در آن زمان متأسفانه شرایطی توسط برخی واردکنندگان به وجود آمده بود که شاهد ورود اجناس بی‌کیفیت در بازار بودیم. و این برای ما که نزد مشتریانمان اعتباری کسب کرده بودیم داشت مشکل‌ساز می‌شد.

بنابراین تصمیم گرفتیم که خودمان روی محصول وارداتی اشراف بیشتری داشته باشیم.

 

چرا فقط الکتروموتور و گیربکس کار می‌کنیم؟

این کار چند دلیل خاص دارد.

اول اینکه ما از ابتدای فعالیت به‌صورت تخصصی در حوزۀ همین محصولات کارکرده بودیم و تجربه داشتیم.

ضمناً حوزۀ کاری ما بسیار گسترده است. از الکتروموتور و گیربکس گرفته تا انواع ژنراتورها، پمپ‌ها، درایوها و بسیاری محصولات دیگر که در صنعت مورداستفاده هستند.

ولی ما می‌دانستیم که اگر بخواهیم در زمینۀ تمام این محصولات ورود کنیم، شاید نتوانیم پاسخگویی مناسبی به مشتریان داشته باشیم.

پس تصمیم گرفتیم همیشه تمرکز خود را روی همان حوزه‌ای بگذاریم که در آن سابقه و تجربه داریم و می‌توانیم خدمات خوبی به مشتری بدهیم.

 

چرا جهان موتور عمدتاً با شرکت گوانگلو در چین همکاری می‌کند؟

ما در بیش از سه دهه از فعالیت خود، با چندین شرکت تولیدکنندۀ الکتروموتور و گیربکس در چین همکاری کردیم. ولی متأسفانه در برخی موارد کیفیت محصولات تولیدی، با چیزی که ما می‌خواستیم مطابقت نداشت.

در برخی موارد بدقولی‌های طرف چینی باعث مشکل‌دار بودن اجناس می‌شد و باعث شده بود در برخی موارد جنس مرجوعی داشته باشیم درحالی‌که این همیشه خط قرمز ما بوده است!

بنابراین تلاش کردیم یک شرکت معتبر تولیدکنندهٔ الکتروموتور در چین پیدا کنیم.

 

مصطفی پناهی فر

 

اینجا بود که در یک نمایشگاه بین‌المللی که در کشور چین برپاشده بود، با شرکت گوانگلو الکتریک آشنا شدیم.

سپس با بررسی پیشینۀ شرکت، وضعیت کارخانه، کیفیت مواد اولیه، مذاکرات حضوری و بیان نیازمندی‌ها و … به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم یک همکاری بلندمدت با این شرکت داشته باشیم و خوشحالیم که این اتفاق هم تا امروز افتاده است.

 

شرکت گوانلگو موتور

بررسی مواد اولیه تولید الکتروموتور کارخانه تولیدی برند ارسم گوانگلو

ورق های سیلیس استفاده شده در تولید الکتروموتور ارسم

مصطفی پناهی فر در کنار مدیر ارشد شرکت گوانگلو موتور

 

مصطفی پناهی فر در کنار مسئولان ارشد شرکت گوانگلو موتور

برند الکتروموتورها و گیربکس‌های جهان موتور چیست؟

همان‌طور که گفتیم، ما فقط در حوزۀ الکتروموتور و گیربکس به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنیم.

گیربکس‌های حلزونی برند JMP یکی از انواع محصولات جهان موتور است. این نام روی پلاک گیربکس‌ها درج شده است. (JMP مخفف JahanMotorPanahifar است)

همچنین الکتروموتورهای سه فاز ارسم گوانگلو (ERCEM) و الکتروموتورهای تک فاز با برند ارسم گوانگلو (ERCEM) هم بخش دیگری از محصولات جهان موتور است که تولید شرکت گوانگلو هستند.

در ادامه توضیح خواهیم داد که در سفارش‌های جدید، عنوان JAHAN MOTOR ERCEM را روی پلاک الکتروموتورها هم درج کرده‌ایم تا محصولاتمان را کاملاً متمایز کنیم.

از شما دعوت می‌کنیم که اطلاعات کامل در مورد هرکدام از محصولات را در صفحۀ آن محصول دریافت کنید. در آنجا هر توضیحی که نیاز داشته باشید وجود دارد.

 

کیفیت اجناس جهان موتور چطور است؟

در مورد جزئیات فنی محصولات، در صفحۀ اختصاصی خودشان مفصل صحبت کرده‌ایم.

در اینجا به همین حد بسنده می‌کنیم که کیفیت محصولات ما به گونه‌ای است که یک فرد فنی و باتجربه با یک بررسی ساده به‌راحتی پی می‌برد که آن الکتروموتور یا گیربکس در چه سطحی از کیفیت قرار دارد.

در طی این سال‌ها ما هیچ‌گونه محصول مرجوعی نداشته‌ایم.

البته منظور ما از واژۀ «هیچ‌گونه»، قطعاً صفر مطلق نیست. به‌هرحال در بالاترین استانداردهای کیفی در صنایع مختلف هم اندکی انحراف وجود دارد.

ولی در مورد کار خودمان و محصولات خودمان با اطمینان می‌گوییم که در طی بیش از ۲۰ سال فعالیت در حوزۀ واردات، مرجوعی‌های ما به علت مشکل فنی یا سوختگی یا … شاید به ۰.۰۰۰۵ درصد هم نرسد!

آیا این عدد را تابه‌حال دیده بودید؟! پنج ده‌هزارم درصد!

یعنی از هر دو‌هزار قلم شاید یک عدد! تازه همین عدد را هم دست بالا گرفتیم چون اعداد پایین‌تر از این دیگر خنده‌دار خواهند بود.

آنهایی که با علم آمار آشنایی دارند می‌دانند که نسبت این عدد آن‌قدر کوچک است که می‌توان آن را صفر در نظر گرفت.

ولی در همان موارد اندک و استثنایی هم ما از پاسخگویی فرار نکردیم و پای مشتری ایستادیم و محصول مرجوعی را با یک محصول فابریک جایگزین کردیم و از دیدن حس رضایت در مشتری لذت بردیم.

 

مشتریان جهان موتور چه کسانی هستند؟

عمدۀ فعالیت ما با صنعتگران و تولیدکننده‌های دستگاه‌های صنعتی است. ما زیاد تمایلی به همکاری با واسطه‌ها نداریم و از همکاری مستقیم با صنعتگران بیشتر لذت می‌بریم.

مشتریان ما طیف گسترده‌ای از صنعت را در برمی‌گیرند.

سازنده‌های دستگاه‌های سنگ‌شکن، دستگاه‌های شن و ماسه، دستگاه‌های معدن و حفاری، تولیدکنندگان فن و هواکش، کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک، تولیدکنندگان دستگاه‌های نانوایی، سبزی‌خردکن، شیردوش، علف زن و … تنها بخشی از صنایعی هستند که از محصولات ما در ساخت دستگاه‌هایشان استفاده می‌کنند.

 

محصولات جهان موتور چه نشانه‌های خاصی دارند؟

محصولات الکتروموتور و گیربکس ما مشخصاتی دارد که به‌راحتی قابل‌شناسایی است.

به‌عنوان‌مثال روی گیربکس‌های ما برند JMP حک شده که مخفف JahanMotorPanahifar است.

همچنین مشخصۀ الکتروموتورهای جهان موتور این است که لوگوی شرکت گوانگلو روی درب ترمینال آنها به‌صورت برجسته حک شده و این کار منحصراً برای ما و توسط خود شرکت گوانگلو انجام شده است تا محصولات ما را از سایر محصولات متمایز کند.

ضمناً در سال‌های قبل‌تر، پلاک الکتروموتورهای ما فقط دارای عنوان ERCEM بود.

ولی به دلیل برخی مسائل با همکاران عزیز (!) تقریباً از سال ۲۰۱۹ به بعد تصمیم گرفتیم که با هماهنگی شرکت گوانگلو، عنوان JAHAN MOTOR ERCEM را روی پلاک همۀ الکتروموتورها درج کنیم تا محصولات ما کاملاً قابل‌شناسایی و تمایز باشند.

 

چه ضمانت‌هایی به مشتریان می‌دهیم؟

این کارها را کرده‌ایم تا مشتریان بدانند ما از زیر بار مسئولیت فرار نمی‌کنیم و متعهد هستیم و به محصول خودمان ایمان داریم و همیشه پاسخگوی مشتریان خواهیم بود.

علاوه بر اینها مشتریان قدیمی جهان موتور می‌دانند که ما از همان سال‌های دور محصولمان را به این تضمین می‌فروختیم که اگر برای آن مشکلی پیش بیاید و کارشناس فنی تأیید کند که این مشکل به دلیل نقص فنی در محصول اتفاق افتاده است، ما با مسئولیت‌پذیری کامل در خدمت مشتری خواهیم بود و محصول را تعویض خواهیم کرد.

در نهایت ما در جهان موتور یک تصمیم بزرگ اجرایی در بحث ضمانت فروش گرفته‌ایم که متأسفانه به دلیل شرایط اخیر تحریم و کرونا هنوز اجرایی نشده ولی امیدوارم با تغییر شرایط کشور از سال ۲۰۲۱ این تصمیمات را اجرایی کنیم.

وقتی این اتفاق افتاد خبرش را در همین‌جا اعلام خواهیم کرد.

ضمناً اگر در خبرنامۀ جهان موتور عضو شوید، علاوه بر دریافت پیشنهادهای ویژه و تخفیفات خاص، از آخرین خبرهای اختصاصی جهان موتور هم آگاه خواهید شد. خیلی سریع و به‌موقع!

همین‌جا از شما دعوت می‌کنیم روی دکمۀ زیر کلیک کنید و به جمع مشترکان خبرنامۀ جهان موتور بپیوندید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. این مزایا را در صفحۀ زیر کاملاً توضیح داده‌ایم.

پس کلیک کنید و به آن صفحه بروید و مشترک خبرنامۀ جهان موتور شوید و مطمئن باشید که ضرر نخواهید کرد!