جهان موتور نماینده انحصاری برند ارسم – ERCEM در ایران

الکتروموتور

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این وسیله دقیقا در نقطه مقابل ژنراتور الکتریکی قرار دارد، که در آن انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود.

اصل کار الکتروموتور به برهم‌کنش (تاثیرگذاری) میان میدان مغناطیسی و الکتریکیِ موتور بستگی دارد.

الکتروموتور Y2

الکتروموتور عمدتاً به دو دسته الکتروموتور AC و الکتروموتور DC تقسیم می‌شود.

الکتروموتور AC جریان متناوب را در قالب یک ورودی می‌گیرد، در حالی که الکتروموتور DC جریان مستقیم را دریافت می‌کند.

الکتروموتور چیست

 

الکتروموتور AC

الکتروموتور AC یک جریان متناوب (Alternating Current) را به توان مکانیکی تبدیل می‌کند.

یک موتور AC از دو بخش اصلی روتور و استاتور تشکیل می‌شود.

استاتور قسمت ثابت موتور است که از چند لایه فلزی ساخته شده و یک استوانه توخالی متصل به هم را تشکیل می‌دهد.

روی ورقه‌های آن شیارهایی قرار دارد که از سیم پیچ‌ها میزبانی می‌کنند. این سیم پیچ‌ها با هسته درونشان، یک آهنربای مغناطیسی را تشکیل می‌دهند.

این سیم پیچ‌ها که به اصطلاح کلاف نیز نامیده می‌شوند، به صورت مستقیم به انرژی الکتریکی متصل شده و با برقراری جریان AC می‌توانند یک میدان مغناطیسی چرخنده را تولید کنند.

اما روتور (یا شفت / آرماتور) قسمت در حال چرخش موتور است که از ورقه‌های نازک فولادی ساخته شده و درون آن هسته‌هایی از جنس مس یا آلومینیوم قرار خواهد داشت.

در اکثر موتورهای الکتریکی شاهد استفاده از روتر قفسه سنجابی هستیم. این نوع روتور، ساختار مستحکم و در عین حال ساده‌ای دارد.

بین روتور و استاتور شکاف هوا وجود دارد. وظیفه‌ی انتقال انرژی از استاتور به روتور بر عهده‌ی القای مغناطیسی است و گشتاوری که در این بین تولید می‌شود، به روتور فشار آورده و باعث چرخیدن آن می‌شود. همه‌ الکتروموتورهای AC به روتور و استاتور مجهز هستند.

الکتروموتور AC خود به سه دسته خطی، سنکرون و القایی (آسنکرون) تقسیم می‌شود.

۱. الکتروموتور القایی یا ناهمزمان یا آسنکرون

به ماشینی که هیچ‌گاه با سرعت هماهنگ کار نمی‌کند، موتور القایی یا ناهمزمان یا اصطلاحا asynchronous motor گفته می‌شود.

این موتور برای تبدیل نیروی الکتریکی به توان مکانیکی، از پدیده‌ی القای الکترومغناطیسی استفاده می‌کند. بر اساس ساختار موتور، دو نوع موتور القایی به نام‌های الکتروموتور قفسه سنجابی و الکتروموتور بر اساس تعداد فاز وجود دارد.

الکتروموتور AC

الکتروموتور قفسه سنجابی: این الکتروموتورها از روتور نوع قفسه سنجابی تشکیل شده‌اند و به همین نام هم شناخته می‌شوند. روتور قفسه سنجابی صدای وزوز و قفل مغناطیسی روتور را کاهش می‌دهد.

الکتروموتور بر اساس تعداد فاز: این نوع الکتروموتورها از روتوری با نام روتور حلقه لغزان تشکیل شده‌اند و بر اساس تعداد فاز خود، دارای دو نوع هستند: الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز

۲. الکتروموتور خطی

موتوری که به جای نیروی چرخشی، نیروی خطی را تولید می‌کند با نام الکتروموتور خطی شناخته می‌شود.

این موتور دارای روتور و استاتور خارج شده از حالت مدور است تا به جای آنکه به تولید گشتاور چرخشی بپردازد، یک نیروی خطی را در راستای طول استاتور ایجاد کند.

الکتروموتور خطی معمولاً از نوع القایی یا پله‌ای است. از این الکتروموتورها در شاخه‌های مختلف صنعتی نظیر استفاده در خطوط نورد فلزات مختلف برای برقراری تماس و ایجاد فرو رفتگی و خراش استفاده می‌شود.

الکتروموتور خطی

دو طرح محبوب برای الکتروموتورهای خطی به دو بخش موتورهای خطی شتاب بالا و موتورهای خطی شتاب پایین تقسیم می‌شوند.

مدل‌های شتاب بالا کوتاه بوده و برای شتاب دادن به یک جسم برای رسیدن به یک سرعت بالا و سپس رها کردن آن استفاده می‌شوند. مدل‌های شتاب پایین نیز در صنعت حمل و نقل زمینی از جمله قطار کاربرد دارند.

۳. الکتروموتور سنکرون

ماشینی که جریان متناوب را در یک فرکانس دلخواه به توان مکانیکی تبدیل می‌کند، به الکتروموتور سنکرون مشهور است.

در الکتروموتورهای سنکرون، سرعت موتور با فرکانس جریان تغذیه هماهنگ است.

در این نوع موتورها، روتور با سرعت ثابتی در حال چرخش است؛ این یعنی در صورت تغییر بار مکانیکی روی شفت هم سرعت گردش موتور دستخوش تغییر نخواهد شد.

الکتروموتورهای سنکرون به آهنرباهای الکتریکی چند فازی AC در استاتور خود مجهز هستند که باعث ایجاد میدان مغناطیسی در استاتور شده و با توجه به نوسانات جریان متناوب در استاتور، دچار دوران می‌شود.

هماهنگی این سرعت با چرخش میدان مغناطیسی اندازه‌گیری می‌شود و این به فرکانس و قطب‌های موتور بستگی دارد. در این نوع موتورها، برای تغییر سرعت باید یا فرکانس منبع تغذیه را تغییر داد یا تعداد قطب p را عوض کرد.

الکتروموتور سنکرون

از مزای الکتروموتورهای سنکرون می‌توان به بازدهی عالی، دارا بودن ضریب قدرت کافی و تنظیم‌پذیر، نداشتن حساسیت نسبت به نوسان ولتاژ و امکان استفاده به صورت مستقیم با ولتاژ زیاد اشاره کرد.

از این نوع الکتروموتورها در موارد خاصی همچون ساعت‌های الکتریکی، پمپ‌ها، کمپرسورها، تجهیزات رادار و غیره استفاده می‌شود.

الکتروموتور DC

یک ماشین که توان الکتریکی جریان مستقیم (Direct Current) را با کمک‌گرفتن از یک آهنربا به توان مکانیکی تبدیل می‌کند، الکتروموتور DC نامیده می‌شود.

سرعت دَوَران این الکتروموتور به ولتاژ ورودی و گشتاور جریان ورودی بستگی دارد. اغلب این موتورها حرکت چرخشی دارند.

الکتروموتور DC

گشتاور راه اندازی اکثر الکتروموتورهای DC بالا و تغییر پذیر است که همین باعث شده کاربردهای مختلفی در صنعت داشته باشند.

به طور مثال الکتروموتورهای DC با ابعاد کوچک در لوازم برقی خانگی، اسباب بازی‌ها و ابزارآلات برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که این الکتروموتورها با ابعاد بزرگ را می‌توان در اتومبیل‌های الکتریکی، آسانسورها و بالابرهای صنعتی به کار برد.

موتورهای DC به دو بخش موتور تحریک جداگانه و تحریک خودی تقسیم می‌شوند.

۱. الکتروموتور تحریک جداگانه

به موتوری که سیم پیچ DC آن توسط یک منبع DC جداگانه تحریک داده می‌شود، الکتروموتور تحریک جداگانه گفته می‌شود. با یک منبع کمکی، سیم پیچ آرماتور موتور انرژی گرفته و به تولید شارژ می‌پردازد.

۲. الکتروموتور تحریک خودی

تحریک پیدا کردن سیم پیچ میدان توسط آرمیچر موتور را تحریک خودی می‌گویند. لازمه‌ی این کار داشتن پسماند مغناطیسی توسط قطب‌های میدان است تا هنگام چرخش آرمیچر، ولتاژ پسماندی در جاروبک‌ها تولید شود.

در این پیشرانه سه نوع حالت شانت، سری و کامپوند وجود دارد.

موتور شانت: موتوری که در آن سیم پیچ میدان به موازات آرماتور قرار می‌گیرد.

موتور سری: در این موتور، سیم پیچ میدان به صورت سری با آرماتور موتور متصل می‌شود.

موتور کامپوند: یک موتور DC که دارای اتصال مواظی و اتصال سری است. این موتور به دسته‌بندی شانت کوتاه و شانت بلند تقسیم می‌شود. اگر سیم پیچ میدان شانت فقط به صورت موازی با آرماتورموتور متصل است و نه سری، شانت کوتاه اتصال نامیده می‌شود. ولی اگر سیم پیچ میدان هم به صورت موازی و هم سری با آرماتور موتور متصل باشد، به آن شانت بلند اتصال می‌گویند.

مقالات بیشتری در مورد الکتروموتور:

نحوه خواندن پلاک الکتروموتورها

جهت راه اندازی و آزمایش الکتروموتورها شما باید توانایی خواندن پلاک الکتروموتور را داشته باشید. پلاک، یک قاب فلزی است که روی آن اطلاعات لازم برای راه اندازی صحیح الکتروموتور نوشته شده و روی خود دستگاه نصب شده است. خواندن یک پلاک موتور می‌تواند گاهی تکنسین‌های برق را به چالش

موتور القایی چگونه کار می کند؟

موتور القایی نوعی از موتورهای AC آسنکرون است و این یعنی روتور دقیقاً با همان سرعت میدان مغناطیسی چرخشی استاتور نمی‌چرخد. برای ایجاد القاء در روتور، به تفاوتی در روتور و سرعت استاتور نیاز است. لغزش باید در محدوده مطلوبی نگه داشته شود تا موتور بتواند به شکل موثری کار

راهنمای راه اندازی الکتروموتور سه فاز به روش ستاره مثلث

سربندی و راه اندازی الکتروموتور به صورت اصولی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تکنسین‌های برق است. همانطور که احتمالاً مطلع هستید، راه اندازی الکتروموتور سه فاز با تک فاز متفاوت است و در هر کدام باید پارامترهای متفاوتی را در نظر داشته باشید. متداول‌ترین روش راه اندازی الکتروموتور سه فاز، استفاده

بررسی دلایل سوختن و خرابی الکتروموتور های سه فاز یا تک فاز + راه حل

همه‌ی الکتروموتورها دارای عمر مفیدی هستند که معمولاً بین ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار ساعت است. با این حال اگر به شکل اصولی از آن‌ها استفاده نشود، ممکن است خیلی زودتر از انتظار یک الکتروموتور سوخته روی دست شما بماند. در این مقاله دلایل سوختن الکتروموتور را بررسی خواهیم کرد.

بررسی عوامل تفاوت الکتروموتور سه فاز و تک فاز + راهنمای انتخاب

در یک نگاه کلی و عمومی تفاوت الکتروموتور سه فاز و تک فاز در منبع تامین برق آنهاست. یعنی الکتروموتور سه فاز، از برق سه فاز و الکتروموتور تک فاز، از منبع برق تک فاز استفاده می‌کند. خب این را که همه می‌دانند ولی اگر می‌خواهید تفاوت این دو نوع