جهان موتور نماینده انحصاری برند ارسم – ERCEM در ایران

گیربکس

آشنایی با انواع گیربکس

گیربکس‌ها در انواع گوناگونی طراحی‌شده‌اند که هر کدام ویژگی و خصوصیات مخصوص به خود را دارند. برخی از آن‌ها در جنس‌هایی چون فولاد، برنز و غیره تولید می‌شوند که کاربردهای مخصوصی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در این مقاله تصمیم داریم شما را با انواع گوناگون گیربکس که شامل مدل‌هایی چون گیربکس حلزونی، هلیکال، خورشیدی، مرکب، آویز، دور متغیر، کرانویل و … می‌شوند، آشنا کنیم؛ بنابراین ادامه متن را از دست ندهید تا با تمام مدل‌های نام برده شده به خوبی آشنا شوید.

بررسی گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی را می‌توان یک گیربکس دو دنده در نظر گرفت که از دو قسمت مجزا چون دنده و مارپیچ تشکیل‌شده که هر یک از این بخش‌ها جنس متفاوتی دارند؛ به طوری که جنس مارپیچ از فولاد و جنس دنده از برنز در نظر گرفته شده است. همچنین امکان دارد شما گیربکس حلزونی را تحت نام دیگری چون گیربکس 90 درجه نیز ‌بشناسید، چرا که زاویه خروجی آن 90 درجه به نظر می‌رسد.

گیربکس حلزونی از جمله گیربکس‌های نرم به حساب می‌آید و از همین جهت شاهد آن هستیم که کاربردهای بسیاری برای آن در نظر گرفته شود. همچنین لازم است که بدانید استفاده از گیربکس حلزونی مزیت‌های گوناگونی دارد که در ادامه به آن‌ها نیز اشاره خواهیم داشت.

توجه داشته باشید که گیربکس حلزونی در انواع متنوعی چون فلنچ دار، پایه‌دار و هالو شافت قابل تهیه است و به سبب آن که جنس پوسته آن از آلومینیوم در نظر گرفته شده، مقاومت بالایی در برابر ارتعاشات خواهد داشت. همچنین باید متذکر شد که شرایط نگهداری و تعمیر این نوع از گیربکس نیز به نسبت دیگر انواع نیز ساده و آسان‌تر خواهد بود؛ از طرف دیگر به سبب آن که این گیربکس یک گیربکس نرم است، در زمان بهره‌گیری از آن صدایی ایجاد نمی‌شود و شما می‌توانید به خوبی از این گیربکس استفاده کنید.

این گیربکس از آنجایی که یک گیربکس با کیفیت و پر مزیت به حساب می‌آید، کاربردهای گوناگونی دارد، چرا که شاهد استفاده از آن در زمینه‌های گوناگون هستیم. از جمله زمینه‌هایی که در آن‌ها از گیربکس حلزونی استفاده می‌شود، می‌توان به صنایع آسانسور سازی و بالابر، صنعت سرامیک و کاشی، صنعت بسته‌بندی و مواد غذایی و … اشاره داشت.


آشنایی با گیربکس هلیکال

یکی دیگر از انواع گیربکس‌های صنعتی را می‌توان گیربکس هلیکال در نظر گرفت. این نوع از گیربکس تحت نام‌ دیگری چون گیربکس شافت مستقیم نیز شناخته می‌شود که راندمان بالاتری از 90 درصد دارد. توجه داشته باشید که این نوع از گیربکس، کاربردهای بسیاری دارد و یکی از محبوب و پراستفاده‌ترین گیربکس‌ها محسوب می‌شود.

گیربکس هلیکال در مقایسه با گیربکس حلزونی، تفاوت‌هایی نیز دارد که می‌توان به تعداد چرخ‌دنده به کار رفته در این قطعه اشاره کرد. به طوری که در گیربکس حلزونی شاهد استفاده از یک نوع چرخ‌دنده هستیم، در حالی که در نوع هلیکال نمی‌توان اجزاء تشکیل‌دهنده را به صورت صد درصد مشخص کرد و در برخی از مواقع شاهد آن هستیم که بسته به کاربرد و استفاده‌ای که از این گیربکس می‌شود، اجزای آن نیز متفاوت انتخاب شود. برای مثال در برخی از مدل‌های این نوع از گیربکس دو چرخ‌دنده عمود بر هم را مشاهده می‌کنیم که از ویژگی انتقال گشتاور و همچنین تغییر 90 درجه‌ای گشتاور برخوردار هستند. این مدل که گیربکس BEVEL نامیده می‌شود، یکی از انواع گیربکس هلیکال به حساب می‌آید که در میان انواع این محصول، از محبوبیت بیشتری برخوردار است.


استفاده از گیربکس‌های هلیکال، مزیت‌های گوناگونی را به همراه دارد؛ برای مثال می‌توان به کم‌صدا بودن این نوع از گیربکس اشاره کرد. همچنین باید بدانید که این نوع از گیربکس از ترمز نیز برخوردار است که با استفاده از آن از برگشت‌پذیری خروجی جلوگیری می‌کند.

همان‌طور که گفته شد، گیربکس هلیکال انواع گوناگونی دارد و بسته به ویژگی‌هایی که برای آن در نظر گرفته شده است در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله صنعت‌هایی که در آن‌ها شاهد استفاده از گیربکس هلیکال هستیم، می‌توان به صنعت‌هایی چون بسته‌بندی، فولاد، نساجی، بالابر، انتقال مواد غذایی، پلاستیک، چوب و … اشاره داشت.


گیربکس خورشیدی و ویژگی‌های آن

در میان انواع گیربکس‌هایی که وجود دارد، می‌توان گیربکس خورشیدی را گیربکسی در نظر گرفت که بالاترین راندمان را دارد و به دنبال چنین ویژگی کاربردهای بسیاری برای آن در نظر گرفته شده است. این نوع از گیربکس به سبب دنده خورشیدی که دارد، از دیگر انواع گیربکس مجزا می‌شود؛ البته توجه داشته باشید که علاوه بر دنده خورشیدی، این گیربکس از دو یا چند دنده هرز گرد سیاره‌ای و همچنین یک‌دنده رینگی دیگر نیز تشکیل شده است که همگی کنار یکدیگر گیربکس خورشیدی را تشکیل داده‌اند.

گیربکس خورشیدی از مزیت‌های بسیاری برخوردار است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت تا با آن‌ها آشنا شوید.

راندمان بالا: همان‌طور که در ابتدا گفته شد، راندمان گیربکس خورشیدی بین 90 تا 95 درصد در نظر گرفته شده است که در مقایسه با دیگر گیربکس‌ها راندمان بالایی به نظر می‌رسد.


شرایط نگهداری و تعمیر آسان: از دیگر مزیت‌های استفاده از گیربکس خورشیدی می‌توان به عمر بالای این گیربکس اشاره داشت؛ به نوعی می‌توان گفت این گیربکس به‌ندرت دچار مشکل می‌شود و زمانی که دچار مشکل می‌شود، به راحتی مشکل پیش آمده برای آن حل می‌شود. البته این موضوع به نصب درست این قطعه نیز بستگی دارد.

حجم و وزن مناسب: از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان برای گیربکس خورشیدی در نظر گرفت، حجم و وزن مناسب آن است. این مدل از گیربکس در مقایسه با انواع دیگر، فضای کمتری را اشغال می‌کند و سبب می‌شوند که امکان نصب آن به خوبی مهیا شود. از طرفی نیز وزن‌ آن بسیار کمتر از گیربکس‌های دیگر به نظر می‌رسد و همین موضوع، یعنی کوچک و سبک بودن آن سبب شده است که استفاده از این قطعه مؤثرتر به نظر برسد.


گیربکس مرکب چیست؟

همان‌طور که از نام این گیربکس مشخص است، باید گفت که این گیربکس از طراحی و به هم پیوستن گیربکس‌های کوچک‌تر که به آن‌ها الکتروگیربکس گفته می‌شود، تشکیل‌شده‌اند و از ویژگی و مزیت‌های گوناگون نیز برخوردار هستند. برای مثال یکی از مزیت‌های گیربکس مرکب را می‌توان دستیابی به دورهای کمتر از 1 تا 16 دور در دقیقه در نظر گرفت. همچنین به سبب ویژگی و مزیت‌هایی که برای این مدل از گیربکس در نظر گرفته شده، شاهد استفاده و به‌کارگیری از آن در صنایع گوناگون هستیم.

از جمله صنعت‌هایی که در آن‌ها از گیربکس مرکب استفاده می‌شود، می‌توان به کانوایدها، سیلوها، کاترها، باز و بسته کرده دریچه‌های سدهای بزرگ، صنایع کاغذسازی و بسیاری از صنایع دیگر اشاره کرد.


گیربکس آویز و بررسی ویژگی‌های آن

از دیگر انواع گیربکس‌های صنعتی می‌توان به گیربکس آویز اشاره داشت؛ البته امکان دارد شما این نوع از گیربکس را نیز با نام گیربکس شافت موازی نیز بشنوید که دلیل این موضوع موقعیت قرارگیری شافت ها که به صورت موازی کنار هم قرارگرفته‌اند به نظر می‌رسد.

محورهای گیربکس آویز به صورت موازی کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند که سبب می‌شوند این گیربکس توانایی بالایی در تبدیل شدن را داشته باشد؛ البته توجه داشته باشید که چنین چینشی برای محورها سبب بالا رفتن امکان گشتاور این قطعه نیز می‌شود.

گیربکس آویز را به نوعی می‌توان شبیه به گیربکس هلیکال در نظر گرفت، چرا که این نوع از گیربکس همانند گیربکس هلیکال از چند چرخ‌دنده شکل گرفته است؛ البته باید متذکر شد که محور خروجی و ورودی این گیربکس در یک صفحه و به صورت موازی قرارگرفته‌اند که در گیربکس هلیکال چنین چیزی نیست.


گیربکس آویز از جمله گیربکس‌هایی به حساب می‌آید که به سبب شکل ظاهری و ساختار خاصی که دارد بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و از مزیت‌های بسیاری نیز برخوردار است. از جمله مزایایی که می‌توان برای گیربکس آویز در نظر گرفت، راندمان بالا، عمر طولانی، تعمیر آسان، امکان نصب در جهت‌های گوناگون و موارد دیگری از این دست است.

گیربکس آویز به سبب ویژگی‌هایی چون

·        مقاومت و استحکام بالا

·        قدرت بالا

·        وجود دامنه وسیع نسبت‌های تبدیل

·        موجود در انواع گوناگون چون فلنچ دار، شافت دار و پایه‌دار

·        امکان نصب در 8 حالت متنوع (این موضوع سبب می‌شود که امکان نصب این گیربکس در بسیاری از با سهولت صورت گیرد.)

کاربردهای گسترده‌ای دارند. برای مثال می‌توان اشاره داشت به صنایع متفاوتی چون

صنعت جرثقیل و وینچ‌های سقفی

آسیاب‌ها و میکسرها

صنایع کاشی و سرامیک

صنایع نیروگاهی

صنایع سیمان

صنایع فولاد

صنایع نظامی

صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

صنعت آب و فاضلاب

کرین‌ها، نوار نقاله

همچنین نکته دیگری که باید در رابطه با گیربکس آویز بدانید، این است که این نوع از گیربکس در انواع متفاوتی نیز قابل تهیه است. انواع این گیربکس را می‌توان F-FF-FH-FA در نظر گرفت که هر کدام خصوصیات ویژه و مخصوص به خود را دارند.

1.     گیربکس سری F گیربکسی محسوب می‌شود که خروجی شافت دار توپر دارد.

2.     گیربکس سری FF نیز خروجی شافت توپر دارد که در کنار آن فلنج نصب نیز در نظر گرفته شده و به دلیل این موضوع در شرایطی که محدودیت فضا برای نصب گیربکس وجود دارد شاهد استفاده از این سری گیربکس هستیم.

3.     گیربکس سری FH برخلاف دو مدل پیش، خروجی هالو و توخالی دارد که امکان نصب و فیکس کردن آن توسط شیرینگ دیسک مهیا می‌شود.

4.     گیربکس سری FA نیز خروجی هالو و توخالی دارد.

اکنون شما به چهار سری از گیربکس آویز آشنا شدید که عموما در صنعت جرثقیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید بر اساس ویژگی‌هایی که برای این سری‌ها بیان شد، نوع مناسبی را انتخاب و استفاده کنید.


گیربکس دور متغیر چیست و چه انواعی دارد؟

Variable Speed gearbox یا همان گیربکس دور متغیر، از دسته گیربکس‌های صنعتی به حساب می‌آید که ویژگی و خصوصیات مخصوص به خود را دارد. امکان تغییر دور آن‌ها به طوری که از کم به زیاد و از زیاد به کم مهیا است، سبب شده گیربکس دور متغیر نامیده شود و همین موضوع این گیربکس را از دیگر انواع مجزا کرده است.

در بسیاری از مواقع پیش آمده است که در یک صنعت در ابتدا به گشتاور بالایی نیاز بوده و سپس این نرخ با تغییر روبرو می‌شود؛ بنابراین باید از گیربکسی استفاده کرد که چنین قابلیتی را دارد و بدون شک بهترین انتخاب، گیربکس دور متغیر خواهد بود. برای مثال می‌توان اشاره داشت به صنایع متنوعی چون ماشین‌های نخ‌ریسی، ماشین‌های بسته‌بندی اتوماتیک، دستگاه‌های سنگ‌بری، انواع نوار نقاله‌ها، رنگرزی‌های پارچه و نخ، تولید قطعات پلاستیکی و …


در رابطه با مزیت‌های گیربکس دور متغیر نیز باید گفت که این نوع از گیربکس باعث کاهش تنش‌های کششی در خروجی می‌شود که دلیل آن امکان تغییر سرعت دورهای گیربکس به نظر می‌رسد. از طرف دیگر توجه داشته باشید که این نوع از گیربکس را می‌توان به الکتروموتورها نیز متصل کرد که سبب تطابق‌پذیری گیربکس می‌شود.

گیربکس دور متغیر نیز همانند برخی دیگر از گیربکس‌ها در انواع و مدل‌های گوناگون قابل تهیه است که می‌توان اشاره داشت به سری S پوسته چدنی و سری TXF پوسته آلومینیوم. هر یک از سری‌های نام برده شده ویژگی و خصوصیات خود را دارند. برای مثال گیربکس دور متغیر سری TXF، جنسی از آلومینیوم دارد که بسیار سبک است و هزینه کمی را برای شما به همراه خواهد داشت.


آشنایی و بررسی گیربکس کرانویل یا شافت بغل

گیربکس کرانویل یکی از گیربکس‌هایی به حساب می‌آید که در بازار با اسامی دیگری چون گیربکس 90 درجه، گیربکس ‌هالو شافت و گیربکس شافت از بغل شناخته می‌شود. این مدل از گیربکس یکی از گیربکس‌های قدرتی به حساب می‌آید که از آن در زمینه‌های گوناگونی استفاده می‌شود.

این مدل از گیربکس نیز از قطعاتی چون چند چرخ‌دنده مارپیچ و دو عدد چرخ‌دنده‌ی مخروطی تشکیل شده است که گشتاور بسیار بالایی دارد که آن را به نرمی و بدون ضربه منتقل می‌کند. این موضوع یکی از مزیت‌های گیربکس شافت بغل محسوب می‌شود و در کنار این مورد، موارد دیگری چون نداشتن صدا در زمان فعالیت، مصرف بهینه انرژی، استقامت بالا، بازدهی مناسب و مواردی از این دست را می‌توان در نظر گرفت.

با توجه به ویژگی و مزیت‌هایی که برای گیربکس کرانویل در نظر گرفته شده است، باید گفت این گیربکس در صنعت‌هایی که در ادامه ذکر خواهد شد، مورد استفاده قرار گرفته است.

·        صنعت داروسازی

·        صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

·        صنعت تولید روی و سرب

·        صنایع غذایی

·        صنعت کاشی و سرامیک

·        صنعت بسته‌بندی

·        دستگاه‌های خطوط شستشو

مقالات بیشتری در مورد گیربکس:

انواع گیربکس حلزونی و کتابی

اگر شما به دنبال یک گیربکس مناسب برای کاهش سرعت و افزایش قدرت هستید، گیربکس حلزونی را به شما پیشنهاد می‌‌کنیم؛ این گیربکس یکی از پرکاربردترین گیربکس‌ها در صنعت محسوب می‌شود که اندازه‌ی کوچک و نداشتن صدا در زمان استفاده از آن باعث شده بسیاری از صنعت‌ها این نوع از

کاربرد گیربکس حلزونی در صنعت

گیربکس یکی از ابزارآلاتی به حساب می‌آید که در صنعت کاربرد گسترده ای برای آن در نظر گرفته شده‌است. در میان انواع گیربکس مانند گیربکس کتابی، گیربکس مکعبی، گیربکس NMRV و … که در بازار وجود دارد، گیربکس حلزونی اهمیت بیشتری دارد و شاهد استفاده از آن در صنایع گوناگون