جهان موتور نماینده انحصاری برند ارسم – ERCEM در ایران

انواع گیربکس حلزونی و کتابی

اگر شما به دنبال یک گیربکس مناسب برای کاهش سرعت و افزایش قدرت هستید، گیربکس حلزونی را به شما پیشنهاد می‌‌کنیم؛ این گیربکس یکی از پرکاربردترین گیربکس‌ها در صنعت محسوب می‌شود که اندازه‌ی کوچک و نداشتن صدا در زمان استفاده از آن باعث شده بسیاری از صنعت‌ها این نوع از گیربکس را برای خود تهیه کنند، همچنین دلیل دیگری که سبب شده استفاده از این گیربکس افزایش پیدا کند، راندمان کاری بالای آن است. گیربکس کتابی یکی دیگر از گیربکس‌های محبوب به حساب می‌آید، از همین جهت تصمیم داریم در این مقاله شما را با انواع گیربکس حلزونی و گیربکس کتابی آشنا کنیم تا در صورت تصمیم به تهیه، اطلاعات مناسبی داشته باشید.

از اجزای اصلی و تاثیرگذار این گیربکس می‌توان به دو چرخ دنده که از جنس‌های فولادی و برنجی هستند و ماردون اشاره داشت. نکته‌ای که در رابطه با جنس چرخ‌دنده‌های انواع گیربکس حلزونی وجود دارد، این است که تولید صدا را به حداقل یعنی صفر می‌رساند و همچنین راندمان بالای کار نیز به نوعی به این موضوع مربوط می‌شود.

معرفی انواع گیربکس حلزونی

زمانی که شما برای خرید این نوع از گیربکس به بازار مراجعه می‌کنید با انواع گیربکس حلزونی روبرو می‌شود. گیربکس حلزونی تا به حال در انواعی چون پایه دار، فلنچ دار و هالوشافت وارد بازار شده است؛ توجه داشته باشید هر یک از انواع از مزیت و ویژگی‌های مخصوصی برخوردار هستند که در ادامه به آن‌ها نیز می‌پردازیم.

گیربکس حلزونی VF: اگر شما به دنبال یک گیربکس مناسب برای یک فضای کوچک هستید، سری گیربکس‌های VF می‌توانند انتخاب‌های مناسبی به نظر برسند. استفاده از این مدل گیربکس بیشتر در خطوط انتقال دیده می‌شود.

گیربکس حلزونی FC: بیشترین کاربردی که برای مدل‌های FC دیده می‌شود، استفاده از آن‌ها در میکسرها است. جنس ماردون و چرخ‌دنده‌هایی که در این گشتاور مورد استفاده قرار گرفته اند به ترتیب از فولاد و برنج است که این موضوع در صدای تولیدی و راندمان کار تاثیر مثبت دارد.

گیربکس حلزونی NMRV: گیربکس NMRV یکی دیگر از انواع گیربکس حلزونی به حساب می‌آید که چند سالی است از آن در صنعت‌های بسیاری استفاده می‌شود. این نوع از گیربکس به صورت دوسر هالو شافت در بازار دیده می‌شود که از لحاظ تولید صدای کم در مقایسه با دیگر مدل‌ها مناسب تر است.

گیربکس حلزونی MVF: این مدل از گیربکس به طور مستقیم با الکتروموتور کوپل می‌شود. مخزنی که برای گیربکس حلزونی MVF در نظر گرفته شده مخزنی از جنس آلیاژ فولاد دارد که این موضوع باعث شده بازدهی آن بیشتر شود.

گیربکس کتابی چیست؟

گیربکس کتابی یکی دیگر از گیربکس‌های پرکاربرد در صنعت است که چرخ‌دنده‌های گوناگونی از جنس فولاد دارد که این چرخ‌دنده‌ها به صورت موازی کنار یکدیگر قرار گرفته اند. چرخ‌دنده‌هایی که در این نوع از گیربکس به کار برده شده اند با استفاده از قانون اهرم‌ها، می‌توانند تعداد دورهای ورودی را کاهش و گشتاور خروجی را افزایش دهند؛ این کار در حقیقت سبب بالا بردن راندمان صنعتی می‌شود که این ماشین در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

 

انواع گیربکس‌های کتابی

همان‌طور که در ابتدای متن به بررسی انواع گیربکس حلزونی پرداختیم، در این بخش نیز می‌خواهیم به بررسی انواع گیربکس کتابی بپردازیم. این مدل از گیربکس در انواع گوناگونی تا به حال وارد بازار شده است که می‌توان آن‌ها را شامل نوع پایه دار، محور سوار تولید و چند محوره در نظر گرفت. هر یک از انواع نام برده شده خاصیت و کاربرد مخصوص به خود را دارند؛ برای مثال گیربکس کتابی پایه دار بر روی پایه خود نصب می‌شود یا نوع محور سوار که به صورت مستقیم بر روی شافت دستگاه نصب می‌شود.

استفاده از انواع این گیربکس همانند استفاده از انواع گیربکس حلزونی مزیت‌هایی را به همراه دارد؛ برای مثال شما می‌توانید از آن در دستگاه‌های سبک تا فوق سنگین بدون آنکه مشکلی پیش بیاید استفاده کنید، همچنین به دلیل استحکام بالا و دوام مناسبی که دارد، استفاده از آن بهتر به نظر می‌رسد.

گیربکس کتابی در صنایع گوناگونی چون فولادسازی، ذوب آهن، صنایع سیمان، پتروشیمی، بسته بندی، سنگ آهن و … استفاده می‌شود و همانند گیربکس حلزونی یا گیربکس مکعبی یک انتخاب مناسب به نظر می‌رسد. شما می‌توانید با توجه به نیازی که دارید، انواع گیربکس حلزونی یا کتابی را تهیه کنید و از آن‌ها استفاده‌ی لازم را ببرید. امیدواریم این مقاله توانسته باشد شما را با انواع گیربکس حلزونی و کتابی به خوبی آشنا کرده باشد تا بتوانید یک تصمیم درست در جهت تهیه این گیربکس بگیرید.

محصولات جهان موتور:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =